БалканБалкан.ПорталДописници СветСвет.Слајдер

Грчката Влада со СМС пораки ги информира бегалците и мигрантите дека не можат нелегално да ја преминат границата

Грчката влада со смс пораки ги информира бегалците и мигрантите дека не можат нелегално да ја преминат границатаурската граница или се веќе таму, добиваат СМС порака да не се обидуваат нелегално да ја поминат грчката граница, бидејќи максимално е зголемена граничната безбедност, брифираат извори од грчката Влада.

Атина, 1 март 2020 (МИА) – Грчката влада со смс пораки ги информира бегалците и мигрантите дека не можат нелегално да ја преминат границатаурската граница или се веќе таму, добиваат СМС порака да не се обидуваат нелегално да ја поминат грчката граница, бидејќи максимално е зголемена граничната безбедност, брифираат извори од грчката Влада.

-Од Република Грција: Грција го зголемува нивото на гранична безбедност до максимум. Не се обидувајте, нелегално да ја поминете грчката граница, е СМС пораката, на англиски јазик што веќе била испратена до илјадници лица.

Според истите извори, грчката Влада ги користи сите средства што ѝ се на располагање за да ги информира луѓето кои поттикнати од лажни вести се движат или се концентрираат на одредени точки на границата со Грција.

Во овој контекст, ја искористат можноста да испраќаат пораки преку за да се информираат насобраните групи. ср/сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close