БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Грчката делегација во Парламентарно собрание на НАТО напуштила состанокот во Брисел поради позицијата на претседавачот

Грчката делегација во Парламентарно собрание на НАТО составена од пет пратеници од различни партии, го напуштила заедничкиот состанокот на Комисиите за политички прашања, одбрана и безбедност, и финансии во Брисел, поради однесувањето на претседавачот, кој, како што велат постојано ги прекинувал додека се обидувале да ги претстават нивните позиции и да постават прашања во врска со Турција, веднаш по излагањето на турскиот амбасадор во НАТО, јави дописничката на МИА од Атина.

Атина, 19 февруари 2020 (МИА) – Грчката делегација во Парламентарно собрание на НАТО составена од пет пратеници од различни партии, го напуштила заедничкиот состанокот на Комисиите за политички прашања, одбрана и безбедност, и финансии во Брисел, поради однесувањето на претседавачот, кој, како што велат постојано ги прекинувал додека се обидувале да ги претстават нивните позиции и да постават прашања во врска со Турција, веднаш по излагањето на турскиот амбасадор во НАТО, јави дописничката на МИА од Атина.

Во заедничката изјава, грчките пратеници од Нова демократија, СИРИЗА и Движење на промена, велат дека за време на состанокот тие го споменале и прашањето за договорот меѓу Турција и Либија “кој ги прекршува меѓународното право и суверените права на Грција”. На седницата говорел и амбасадорот на Турција во НАТО, а по неговото излагање грчките пратеници, од една страна сакале да добијат одговори за “прекршувањата на суверените права на Грција”, а од друга страна се стремеле да ги известат нивните колеги од земјите членки на НАТО за “нелегалните активности на Турција”.

-Претседавачот систематски нѐ прекинуваше и во нашите излагања и во нашите прашања, спречувајќи да се развијат нашите позиции. Откако, дури и прекинувани ги завршивме нашите излагања, нашата делегација ја напушти просторијата во знак на протест, осудувајќи ја позицијата на претседавачот пишуваат грчките пратеници во заедничката изјава. ср/

Таг
Back to top button
Close
Close