0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталАнализаБизнисБизнис.ПорталДописници МКДЕкономија

Гравот „тетовец“ го има сè помалку на нивите и се продава сè поскапо

Препознатливиот грав „тетовец“ периодов се продава по значително висока цена од 300 денари за еден килограм. На зелениот пазар во Тетово 300 денари е гравот од годинешната реколта, додека за собраниот род од минатата година се бараат од 200 до 250 денари. Продавачите велат дека цената секако влијае врз продадените количини, но сепак се купува од страна на граѓаните.

Back to top button
Close
Close