БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Градоначалникот на источен Самос подготвен да поднесе оставка ако грчката влада не отстапи од планот за бегалците и мигрантите

Одлуката на грчката влада, на островот Самос да го затвори постоечкиот бегалски кам, а оној што е во фаза на изградба да го прошири и да го претвори во затворен центар и центар за прием и регистрација на бегалци и мигранти со капацитет од 5000+, наиде на реакции кај локалната власт, а градоначалникот на источниот дел од островот вели дека е подготвен да си поднесе оставка, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close