БалканБалкан.ПорталДописници Свет

ГПЦ контра одлуката на Владата, најави отворање на црквите за Водици и покрај забраната

Светиот Синод на Грчката православна црква, денеска одржа вонреден состанок за владините мерки за Водици и соопшти дека „не се согласуваат со мерките и инсистираат на она што беше првично договорено, а паралелно наредуваат Светите храмови да останат отворени за учество на верниците на литургија и осветувањето на водите во црквите“, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close