0_Спорт.ПорталSport.SlajderКошарка

Гомељски апелира да не се доигрува Евролигата

Членот на „Куѓата на славните“ на ФИБА, олимпискиот шампион Евгениј Гомељски смета дека тимовите нема да бидат рамноправни при евентуално рестартирање на Евролигата.

Москва, 18 мај 2020 (МИА) – Членот на „Куѓата на славните“ на ФИБА, олимпискиот шампион Евгениј Гомељски смета дека тимовите нема да бидат рамноправни при евентуално рестартирање на Евролигата.

– Очигледно е дека ако сезоната на Евролига-2019/20 продолжи, тогаш тимовите нема да бидат рамноправни. Некои клубови веќе тренираат, а руските екипи ЦСКА или Химки во најдобар случај ќе можат да се соберат во целосен состав кон средината на јуни. Значи, нивото на обука ќе биде сосем различно и нема потреба да се зборува за каква било правда, изјави Гомељски.

Легендарниот поранешен руски селектор побара крај на сезоната.

– Ние веќе мора да се помириме со крајот на евролигашката сезона 2019/20 и да се фокусираме на подготовките за следната.

Во блиска иднина, раководството на елитното кошаркарско натпреварување ќе одлучи дали ќе ја продолжи сезоната. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close