0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерФудбал

Голгетерот на „златната“ аргентинска генерација од 1978. Леополдо Луке почина од коронавирус

Луке беше еден од најдобрите фудбалери на Мундијалот" 78 на кој „гаучосите“ на домашен терен ја освоија својата прва титула светски првак. Во петте натпревари постигна четири голови и беше втор стрелец во редовите на Аргентина зад Марио Алберто Кемпес, кој со шест погодоци беше прв стрелец на тоа Светско првенство.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close