0_Македонија.ПорталОпштествоСкопје

„Го сакам Водно“ бара стопирање на постапката за прогласување дел од Водно во заштитено подрачје од категорија 5

Овој акт за кој разговараме и сакате да го донесете никогаш не бил, не е, ниту ќе биде суштината на антропогено пошуменото Водно. Ова сега што се предлага и самото зонирање е биодиверзитет кој никогаш не бил суштината што Водно се заштитило, нагласи Татјана Стојановска од „Го сакам Водно“, на денешната јавна дебата по Нацрт-одлука за прогласување на дел од планината Водно за заштитено подрачје во категорија V – Заштитен предел, со која,  дел од планината Водно заради своите геолошки, геоморфолошки и биолошки вредности, како и посебното значење за жителите на Град Скопје, се прогласува за заштитено подрачје во категорија V - заштитен предел, а Градот Скопје е определен да управува со заштитеното подрачје.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close