ЕвропаЕвропа.Портал

Главниот германски виролог предупредува на опасност од втор бран на Ковид-19 во Германија

Кристијан Дростен, главен германски виролог предупредува дека за два месеци Германија ќе има нови проблеми со новиот коронавирус, ако сега не се преземат мерки.

Берлин, 24 јуни 2020  (МИА) – Кристијан Дростен, главен германски виролог предупредува дека за два месеци Германија ќе има нови проблеми со новиот коронавирус, ако сега не се преземат мерки.

Дростен стравува дека по избувнување на ново жариште во Северна Рајна-Вестфалија ќе има незабележано ширење на вирусот.

Тој додаде дека постојат повеќе места, вклучувајќи го и Берлин, каде постојат јасни индикации дека  се враќа Ковид-19.

–  Не сум оптимистичен дека ќе имаме уште една мирна епидемиолошка ситуација по еден месец, изјави Дростен.

Германското население, додава тој мора да разбере дека здравствените власти имаат потреба од поддршка и консензус. ки/

Back to top button
Close
Close