BallkanBallkan.PortalSvet.Slajder

Gjendje e jashtëzakonshme në perëndim të Greqisë për shkak ciklonit Janos

Në pjesën perëndimore të Greqisë është shpallur gjendje e jashtëzakonshme për shkak afrimit të ciklonit të fuqishëm mesdhetar Janos.

Athinë, 18 shtator 2020 (MIA) – Në pjesën perëndimore të Greqisë është shpallur gjendje e jashtëzakonshme për shkak afrimit të ciklonit të fuqishëm mesdhetar Janos.

Kodi i kuq është shpallë për shkak erës së fuqishme, bubullimave dhe reshjeve të rrëmbyeshme të shiut.

Cikloni po afrohet drejtë pjesës jugore të Greqisë.

Sipas mediave greke, është formuar madje “sy” që është më shumë se tipik për ciklonet tropikale.

Më shumë do të preken pjesët perëndimore në jug të Greqisë deri në Patra, dhe Polonezi. Sasia e shiut pritet atje të jetë mbi 200 litra në metër katror, ndërsa erërat deri rreth 150 km në orë. sn/

 

Back to top button
Close
Close