Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Германија ја третира речиси цела Шпанија за ризичен регион од новиот коронавирус

Германија ја прогласи речиси цела Шпанија, вклучувајќи го и туристичкиот остров Мајорка, за регион под ризик од коронавирус по зголемувањето на случаи на заразени.

Берлин, 15 август 2020 (МИА) – Германија ја прогласи речиси цела Шпанија, вклучувајќи го и туристичкиот остров Мајорка, за регион под ризик од коронавирус по зголемувањето на случаи на заразени.

Тој потег е удар врз надежите дека брзото закрепнување на масовниот туризам по неколкумесечна пауза ќе го запре ширењето на вирусот, пишува „Гардијан“.

Германскиот весник „Билд“ претходно објави дека Мајорка е додадена на списокот со високоризични региони објавен од Институтот за јавно здравје Роберт Кох.

Тоа значи дека луѓето кои се враќаат од тие области ги чека тест за коронавирусот и/ или двонеделен задолжителен карантин.

Бројот на случаи во Шпанија се зголеми во последните денови откако блокадата на земјата беше укината пред седум недели. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close