ЕвропаЕвропа.Портал

Германската полиција изврши претрес во седиште на терористичка организација

Германската полиција утрово изврши претрес на 13 локации, што се поврзани со пет осомничени лица дека формирале десничарска терористичка организација

Берлин, 14 февруари 2020 (МИА) – Германската полиција утрово изврши претрес на 13 локации, што се поврзани со пет осомничени лица дека формирале десничарска терористичка организација.

Терористичката организација планирала напади врз полицијата и припадниците на малцинствата.

Според германското сојузно обвинителство наводно петтемина формирале организација во септември 2019 година со цел да се наруши поредокот во Германија, а за постигнување на својата цел планирале напади врз политичари, баратели на азил и муслиманите, за да предизвикаат воена состојба.

Уште осум лица се под сомнение дека финансиски ја помагале групата, набавувале оружје и планирале да учествуваат во идните напади. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close