0_Спорт.ПорталФудбал

Германија по трет пат до трофејот на ЕП за фудбалери до 21 година

Германската фудбалска репрезентација го освои Евро У21 по трет пат. Во решавачкиот натпревар на Европското првенство за млади, синоќа во Љубљана, Германија ја совлада Португалија со 1:0.

Љубљана, 7 јуни 2021 (МИА) – Германската фудбалска репрезентација го освои Евро У21 по трет пат. Во решавачкиот натпревар на Европското првенство за млади, синоќа во Љубљана, Германија ја совлада Португалија со 1:0.

Повеќе трофеи од Германците во оваа категорија фудбалери, имаат само Италија и Шпанија. Тие по пет пати биле европски шампиони.

На ЕУРО 2017, исто така Германија стана победник, а во 2019 година загуби од Шпанија. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close