Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Германија/Ковид-19: Над 103 илјади заразени, 1861 смртен случај

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во Германија се зголеми за 4.003 во изминатиот ден и достигна 103.228. Тоа е зголемување за втор последователен ден по пад од четири дена,

Берлин, 8 април 2020 (МИА) – Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во Германија се зголеми за 4.003 во изминатиот ден и достигна 103.228. Тоа е зголемување за втор последователен ден по пад од четири дена, покажуваат податоците на Институтот „Роберт Кох“.

Бројот на смртни случаи се зхолеми за 254, на 1.861 човек. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close