0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Германија, Франција, Португалија … Во очекување на супер-група на ЕП 2020

Вреди да се одбележи дека сигурно некои од големите фаворити ќе играат едни против други во воведната фаза на турнирот на Стариот континент.

Нион, 20 ноември 2019 (МИА) – УЕФА ги потврди шеширите за групната фаза на ЕП 2020 пред ждрепката, која ќе биде извлечена на 30 ноември.

Вреди да се одбележи дека сигурно некои од големите фаворити ќе играат едни против други во воведната фаза на турнирот на Стариот континент.

Можно е последните двајца светски шампиони Германија и Франција, како и актуелниот европски шампион Португалија со Кристијано Роналдо, да се најдат во иста група.

Во моментов е јасно дека Велс и Финска се наоѓаат во последниот шешир, а останатите екипи таму ќе станат јасни по баражот.

ЕП 2012 започнува на 12 јуни во Рим и ќе се одржи во 12 земји. Ова беше направено во чест на 60-тиот роденден на турнирот.

Полуфиналето и финалето ќе се играат на „Вембли“ во Лондон.

Таг
Back to top button
Close
Close