0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталВидео изјаваПолитика

Герберих смета дека Северна Македонија треба да отвори преговори за ЕУ, за Тимоние останува клучна борбата против корупцијата

Германскиот амбасадор во земјава Томас Герберих денеска изјави дека причината за одложувањето на почетокот на преговори не ја гледа во кандидатките Северна Македонија и Албанија, туку во скептицизмот од проширувањето. Порачува земјава да ги продолжи реформите, и на тој начин да ги убеди скептичните дека нејзиното место е во ЕУ. Францускиот амбасадор, од своја страна, повторно порача дека владеењето на правото и борбата со корупцијата остануваат клучен приоритет.

Back to top button
Close
Close