0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанато

Генералниот секретар на јапонската владејачка партија не исклучува можност за откажување на Олимпијадата

Генералниот секретар на владејачката јапонска Либерално-демократска партија, Тошихиро Никаи, изјави дека откажувањето на Олимписките игри во Токио е сè уште можно. Олимпијадата нема да се одржи ако ситуацијата со коронавирус се влоши, рече тој.

Токио, 15 април 2021 (МИА) – Генералниот секретар на владејачката јапонска Либерално-демократска партија, Тошихиро Никаи, изјави дека откажувањето на Олимписките игри во Токио е сè уште можно. Олимпијадата нема да се одржи ако ситуацијата со коронавирус се влоши, рече тој.

– Ако се каже дека е скоро невозможно да се одржи настанот, тогаш не останува ништо друго освен да се одби, ја цитираше новинската агенција Кјодо, изјавата на Никаја во етерот на програмата на „ТБС“.

Вчера во Градското собрание на Токио, се одржа церемонија за започнување на одбројувањето на 100 дена пред почетокот на Олимписките игри.

На 11 април, агенцијата Кјодо ги објави резултатите од истражувањето на јапонските жители во врска со нивното мислење за рационалноста на одржувањето на Олимписките игри во 2020 година ова лето. Од учесниците во истражувањето, 39,2% беа за целосно откажување на Игрите, додека 32,8% од испитаниците беа за уште едно одложување на Олимписките игри. Само 24,5% од испитаниците го поддржаа одржувањето на Игрите според предвидениот рок.

Олимписките игри во Токио беа откажани минатата година поради пандемијата и беа одложени за 2021 година. Игрите треба да се одржат од 23 јули до 8 август. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close