0_Web_АктуелноВидеоВидео изјаваДописници МКДКултураКултура.ПорталРепортажа

Газели, антилопи, зебри, жирафи, галопирале низ Тиквешко во минатото

Газели, антилопи, зебри, жирафи, егзотични животни галопирале низ Тиквешко во минатото. Ова го покажуваат палеонтолошките истражувања за животот од пред милиони години во Неготинско. Екипа од научници открива нови наоѓалишта од кои се вадат фосилни коски, кои сведочат за животот некогаш. МИА деновиве беше на терен и поразговара со стручните лица од природонаучните музеи од Скопје и Софија, кои внимателно и со многу љубов истражуваа над селото Долни Дисан.

Back to top button
Close
Close