Фудбал

Гатузо: Наполи не може постојано да биде Бред Пит

Тренерот на Наполи, Џенаро Гатузо, го спореди својот тим со Бред Пит. Тој рече дека понекогаш на „наполитанците“ им фали грубост.

Неапол, 11 јануари 2021 (МИА) – Тренерот на Наполи, Џенаро Гатузо, го спореди својот тим со Бред Пит. Тој рече дека понекогаш на „наполитанците“ им фали грубост.

Наполи вчера во натпреварот од 17. коло во Серија А го победи Удинезе со 2:1 со гол постигнат во самиот финиш.

– Не беше лесно. Победата е важна затоа што поразот кај Специја претходно беше удар за нас. Да се ​​дојде до трите бода на овој начин е одлично. Драго ми е што го покажавме она што не можевме да го покажеме во средата против Специја. Видов тим кој и покрај околностите не се исклучи. Не сакам играчите да бидат обесхрабрени ако промашиме. Можеме да работиме на овој аспект, овој проблем е својствен за нас долго време и се појави дури и пред моето пристигнување. Емоцијата е важна во фудбалот, а ни недостасуваше гнев во играта против Специја. Не можете секогаш да го гледате Бред Пит во огледало, понекогаш треба да видите мрачно, грдо пајче таму, изјави Гатузо.

Наполи по 16 одиграни натпревари има 10 победи, еден нерешен резултат и пет порази и заостанува зад лидерот Милан девет бода. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close