0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Гатузо: Наполи не може да биде опуштен, не сакам да зборувам за Скудето

Тренерот на Наполи, Џенаро Гатузо побара од своите избраници да не размислуваат за шампионскиот трофеј.

Неапол, 9 ноември 2020 (МИА) – Тренерот на Наполи, Џенаро Гатузо побара од своите избраници да не размислуваат за шампионскиот трофеј.

Наполи вчера ја победи Болоња со 1:0 и по седум кола се искачи на 3. место во поредокот во Серија А, со само два бода помалку од водечкиот Милан.

  • Не ми се допаѓаат разговори за Скудетото и сите тие кои сакаат да вршат психолошки притисок врз фудбалерите треба да ги избркаме од нашиот пат. Треба да сме смирени и фокусирани на секој наш следен предизвик. Имаме силен тим кој може да има проблеми, ако играме добро само за едно полувреме. Ова е тим на кој не смее да му се дозволи да се релаксира. Кога ќе добиеме опомена од ривалите, треба веднаш да реагираме, изјави Гатузо.

Член на Наполи е и македонскиот репрезентативец Елиф Елмас. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close