0_Спорт.ПорталФудбал

Гасперини го продолжи договорот со Аталанта

Тренерот на Аталанта, Џанпјеро Гасперини потпиша нов договор со клубот, тврди „Тутоспорт“.

Рим, 18 септември 2020 (МИА) – Тренерот на Аталанта, Џанпјеро Гасперини потпиша нов договор со клубот, тврди „Тутоспорт“.

Договорот меѓу страните ќе се пресметува до 2023 година со можност за продолжување на уште една сезона. Претходниот договор истекуваше за две години. Шеесет и двегодишниот Гасперини ја презеде Аталанта во 2016 година.

Минатата сезона, тимот на Бергамо првпат во историјата играше во Лигата на шампионите и се пласираше во четвртфиналето, каде загуби од ПСЖ.

Во италијанскиот шампионат, Аталанта го освои 3.место со 78 бода. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close