0_Спорт.ПорталКошарка

Гасол гледа кон Токио и својата петта Олимпијада

Сепак, Гасол, кој наполни 40 години на почетокот на јули и не играл на официјален натпревар скоро една година, верува дека ќе има олимписки турнир во кошарка.

Токио, 27 февруари 2020 (МИА) – Пау Гасол очекува целосно да се опорави од повредата на ногата и да учествува на своите петти Олимписки игри ова лето. Одржувањетона Олимписките игри во Токио во последниве денови е ставено подзнак прашалник од медиумите, а причината е јасна – коронавирусот.

Сепак, Гасол, кој наполни 40 години на почетокот на јули и не играл на официјален натпревар скоро една година, верува дека ќе има олимписки турнир во кошарка.

„Очекувам дека ќе се опоравам и ќе можам да играм малку повеќе. Не брзам, сè се случува постепено, чекор по чекор. Потребно е трпеливост кога сте во ситуација како мојата и не играте долго време. Се надевам дека сè ќе биде во ред и ќе се опоравам на време. Моето одбивање е нешто што неизбежно ќе се случи, но ајде да видиме кога – дали ова лето, дали следната сезона или потоа … “, рече Гасол во интервју за „Мундо Депортиво“.

Тој изрази благодарност до Шпанската федерација за поддршката што ја добивал цело време и за потенцијалната можност да биде дел од националниот тим следното лето.

Дебито на Олимпијада на Пау беше во Атина 2004 година, а потоа беше дел од „Ла Роха“ и во Пекинг 2008, Лондон 2012 и Рио 2016, освојувајќи два сребрени медали (2008 и 2012) и една бронза (2016).

Таг
Back to top button
Close
Close