Svet.SlajderСвет

Г-7 се залага за пофер глобален даночен систем

Лидерите на земјите-членки на Г-7 го поддржаа реформскиот проект изработен од нивните министри за финансии за воведување на глобален минимален данок за борба против даночната конкуренција меѓу земјите. Во завршната декларација по тридневниот самит во Корнвол тие се залложија за „пофер глобален даночен систем“

Back to top button
Close
Close