0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - Sllajder0_Web_Përzgjedhja e redaktoritBallkanBallkan.PortalKorrespondentë BotëMakedonija.SlajderPolitikë

G-7 bëri thirrje për fillimin e negociatave për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE

Ministrat e Punëve të Jashtme të anëtarëve të Grupit të shtatë kombeve të industrializuara (G-7) e konfirmuan angazhimin e tyre të përbashkët për sigurinë, rimëkëmbjen ekonomike dhe perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, si një investim kryesor në paqen dhe stabilitetin dhe e mbështetën progresin e mëtejshëm në bashkëpunimin rajonal, veçanërisht përmes Tregut të Përbashkët Rajonal, Agjendës së Gjelbër për Ballkanin Perëndimor dhe Procesit të Berlinit, njoftoi korrespondentja e MIA-s nga Beogradi.

Back to top button
Close
Close