0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Фулам се врати во Премиер лигата

Екипата на Фулам следната сезона ќе игра во Премиер лигата, откако синоќа во финалето на плејофот го совлада Брентфорд со 2:1.

Лондон, 5 август 2020 (МИА) – Екипата на Фулам следната сезона ќе игра во Премиер лигата, откако синоќа во финалето на плејофот го совлада Брентфорд со 2:1.

Трите гола беа постигнати во дополнителните 30 минути, а по основните 90 минути резултатот беше 0:0.

Џо Брајан беше двоен стрелц кај Фулам (105. и 117. минута), голот за престиж кај Брентфорд го постигна Хенрик Далсгард.

Фулам се врати во елитата по само една година.

Претходно, учество во Премиер лигата изборија Лидс и Вест Брмович, а од елитата испаднаа Борнмут, Вотфорд и Норвич. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close