0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Фудбалерите во Франција ќе бидат тестирани за коронавирус

Ова стана јасно по обраќањето на францускиот претседател Емануел Макрон до нацијата.

Париз, 14 април 2020 (МИА) – Сите фудбалери во Франција ќе бидат тестирани за коронавирус, вели член на медицинскиот комитет на Фудбалската федерација на земјата во интервју за локалните медиуми.

– Единствено решение што може да гарантира максимална безбедност на фудбалерите е универзален тест за КОВИД-19.Треба да ги проверам сите играчи, се вели во соопштението.

Ова стана јасно по обраќањето на францускиот претседател Емануел Макрон до нацијата.

Во него тој сподели дека карантинот во земјата ќе биде продолжен до 11 мај.

Според објавата на „Л’Екип“ порано денес, планот на фудбалската федерација на земјата е сезоната во Лига 1 да биде продолжена на 17 јуни.

Таг
Back to top button
Close
Close