0_Web_АктуелноSvet.SlajderСвет

„Фридом хаус“: За време на пандемијата продолжи падот на демократијата во светот

Памдемијата со Ковид-19 ја продлабочи кризата со демократијата ширум светот, овозможувајќи им на властите покритие да ги попречуваат изборите, да ги замолчуваат критичарите и медиумите, да ги ослабнуваат важните институции како и да ја поткопуваат потребата за заштита на човековите права и јавното здравје, се наведува во најновиот извештај на Фридом хаус насловен „Демократија за време на карантин“

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close