Дописници СветЕвропаЕвропа.Портал

Францускиот научен совет проценува дека „дневно има околу 100.000 случаи“ на заразени со Ковид-19

Според јавното здравство на Франција, минатиот викенд во земјата беа откриени околу 100.000 нови случаи за два дена, но според претседателот на Францускиот научени совет Жан-Франсоа Делфреси смета дека ако се земи предвид бројката на недијагностицирани случаи, бројот на заразени би можел да биде двојно поголем, јави дописникот на МИА.

Back to top button
Close
Close