Дописници СветЕвропаЕвропа.Портал

Француската државата е осудена за „грешки и недостатоци“ во борбата против глобалното затоплување

Две години откако четирите невладини организации (Наша заедничка работа, Гринпис, Оксфам и Фондацијата Никола Хулот) собраа повеќе од 2 милиони потписи за помалку од еден месец – досега невидена мобилизација во Франција - за да се осуди „климатската неактивност“ на државата, „Аферата на векот“ се најде пред Парискиот управен суд во март 2019 година.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close