ЕвропаЕвропа.Портал

Франција: Нема докази дека новиот коронавирус настанал во лабораторија

Франција денеска соопшти дека засега нема докази за поврзаност меѓу новиот коронавирус и работата на истражувачката лабораторија П4 во кинескиот град Вухан.

Париз, 17 април 2020 (МИА) – Франција денеска соопшти дека засега нема докази за поврзаност меѓу новиот коронавирус и работата на истражувачката лабораторија П4 во кинескиот град Вухан.

– Сакаме да разјасниме дека до денес нема докази кои би ги поткрепиле информациите кои неодамна беа објавени во печатот во САД, а кои го поврзуваат потеклото на Ковид-19 со работата на лабораторијата П4 во Вухан, Кина, соопшти кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон.

Според широкиот консензус меѓу научниците, се смета дека SARS-CoV-2, службеното на новиот коронавирус, потекнува од лилјаци. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close