EvropëEvropë.PortalSvet.Slajder

Franca do t’i rrisë pagat e punëtorëve shëndetësorë

Qeveria franceze miratoi rritjen e pagave të punonjësve shëndetësorë në vlerë të përgjithshme prej tetë miliardë euro, pasi autoritetet e theksuan rolin e tyre në luftën kundër koronavirusit.

Paris, 14 korrik 2020 (MIA) – Qeveria franceze miratoi rritjen e pagave të punonjësve shëndetësorë në vlerë të përgjithshme prej tetë miliardë euro, pasi autoritetet e theksuan rolin e tyre në luftën kundër koronavirusit.

Marrëveshja, e cila u nënshkrua me sindikatat pas negociatave disa javore, parasheh rritje të pagës për 183 euro në muaj, njofton Bi-Bi-Si.

Punonjësit shëndetësorë kanë mbajtur disa protesta, duke kërkuar paga më të larta dhe më shumë investime në spitale.

Deri më tani në Francë janë paraqitur më shumë se 200.000 raste të të infektuarve me koronavirus dhe më shumë se 30,000 viktima, për çka është një prej vendeve më të rrezikuara evropiane. fb/

Таг
Back to top button
Close
Close