0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанато

Формула 1 го намали времето за слободните тренинг-сесии во сезоната 2021

Прес-службата на Формула 1 објави промена на правилата за слободните тренинзи во претстојната сезона.

Лондон, 29 јануари 2021 (МИА) – Прес-службата на Формула 1 објави промена на правилата за слободните тренинзи во претстојната сезона.

Официјалната веб-страница на тркачката серија известува дека во 2021 година, првиот и вториот слободен тренинг во секоја фаза ќе се одржуваат 60 минути. Претходно, двете сесии траеја по 90 минути на секоја Гран при.

Покрај тоа, Формула 1 денес ги објави термините за сите 23 трки во сезоната 2021.

Бранител на шампионската титула е Луис Хамилтон, а кај конструкторите, тимот на Мерцедес. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close