0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанато

Формула 1 болидите за 2020 година се побрзи

Промените во политиката од 2021 година се насочени конкретно за надминување на овој проблем. Оваа година, сепак, сè е по старо, ако не и полошо.

Мелбурн, 9 март 2020 (МИА) – Со секоја измината година, болидите во Ф1 стануваат побрзи: во 2019 година, рекордите се подобрија на 14 од 21 трка. Голема брзина, сепак, доаѓа на штета на сè потешкото следење на друг автомобил. Нечистиот воздух од предниот автомобил значително го намалува зафатот на бркачот, што природно го намалува бројот на престигнувања.

Промените во политиката од 2021 година се насочени конкретно за надминување на овој проблем. Оваа година, сепак, сè е по старо, ако не и полошо.

– Се чувствувам дека сме побрзи од минатата година. Поради поголема брзина, создаваме повеќе валкан воздух. Накратко, на патека како Каталонија, каде има многу вртења со голема брзина во првите два сектори, многу е тешко да останеш блиску до некого, рече Даниел Рикардо од Рено.

Поранешниот колега на Рикардо во Ред Бул, Макс Верстапен зборуваше уште покрајно: „Невозможно е да следиш друг автомобил“.

Таг
Back to top button
Close
Close