0_Спорт.ПорталОстанато

Форбс: Вилијамс најде пари за сезоната 2021

Тимот на Вилијамс доби доволно средства за учество во Формула 1 во 2021 година, пренесува „Форбс“ повикувајќи се на извор запознаен со преговорите за продажба на акциите на тимот.

Лондон, 25 јуни 2020 (МИА) – Тимот на Вилијамс доби доволно средства за учество во Формула 1 во 2021 година, пренесува „Форбс“ повикувајќи се на извор запознаен со преговорите за продажба на акциите на тимот.

Според изворот, британскиот тим планирал да ги продаде акциите на почетокот на 2019 година. Постапките на раководството на тимот не се реакција на кризата поврзана со пандемијата на коронавирус.

Во декември, Вилијамс продаде 75 проценти од акциите на „Advanced Advanced Engineering“, што го применува развојот на Формула 1 во други индустрии. Благодарение на договорот, Вилијамс доби 37,5 милиони долари. Тимот потоа ги рефинансираше долговите. Конзорциумот предводен од Мајкл Латифи, чиј син, Никола, е борбен пилот на Вилијамс, издвои уште 45 милиони долари на Британците. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close