0_Magazinë.Portal0_Sport,PortalKurioziteteTë Tjera

“Forbs” publikoi listën e klubeve më të shtrenjta sportive

Revista "Forbs" publikoi listën e klubeve më të shtrenjta sportive në planet, ndërsa kuriozitet është ajo që klubi anglez i futbollit Mançester junjajted ka shënuar rënie dhe doli të jetë nga pesë më të mirit.

Los-Anxhelos, 24 korrik 2019 (MIA) – Revista “Forbs” publikoi listën e klubeve më të shtrenjta sportive në planet, ndërsa kuriozitet është ajo që klubi anglez i futbollit Mançester junjajted ka shënuar rënie dhe doli të jetë nga pesë më të mirit.

Ragbi amerikan NFL-ekipi Dalas kaubojs është vlerësuar në pesë miliardë dollarë me këtë e mori titullin klubi më i shtrenjtë sportiv në botë.

Ekipi i bejsbollit Njujork Jenkis është i dyti (4,6 miliardë dollarë), ndërsa klubi futbollistik Real Madrid është në vendin e tretë (2,4 miliardë dollarë). Në vendin e katërt është Barcelona me 200 milionë më pak, ndërsa në vetin e pestë është ekipi basketbollistik  NBA Njujork niks. Mançesteri junajted, i cili vitin e kaluar ishte ekipi i dytë në listë tani është në vendin e gjashtë.

Katër ekipet e tjera nga më të shtrenjtët  10 janë Nju Ingland pejtriots (NFL), Los Anxhelos lejkers (NBA, Golden Stejt viorios (NBA) dhe Njujor xhajants (NFL).

Таг
Back to top button
Close
Close