БалканБалкан.Портал

Фон дер Лајан: Имав добар разговор со Вучиќ

Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајан денеска на Твитер напиша дека имала добар разговор со претседателот на Србија, Александар Вучиќ

Брисел, 26 јуни 2020 (МИА) – Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајан денеска на Твитер напиша дека имала добар разговор со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Таа истакна дека по изборите во Србија потребен е широ дијалог со сите политички сили за да се постигне напредок во реформите, што се потребни за земјата да се приближи до Европска Унија.

– Дијалогот со Косово е клучен, истакна Фон дер Лајан.

Таа додаде дека ЕК ќе ја поддржи обновата на Србија по пандемијата со Ковид-19. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close