BallkanBallkan.PortalSvet.Slajder

Folksvagen nuk do të ndërtojë fabrikë në Turqi

Prodhuesi i automobilave gjermane Folksvagen ka hequr dorë nga planet për të ndërtuar një fabrikë të re në Turqi për shkak të kërkesës së zvogëluar për automjete gjatë pandemisë Kovid-19.

Berlin, 1 korrik 2020 (MIA) – Prodhuesi i automobilave gjermane Folksvagen ka hequr dorë nga planet për të ndërtuar një fabrikë të re në Turqi për shkak të kërkesës së zvogëluar për automjete gjatë pandemisë Kovid-19.

Folksvagen planifikonte të hapte një fabrikë në Manisa, Turqia perëndimore, në vlerë prej 1.3 miliardë eurove.

Në fabrikën në Manisa është dashur të prodhohen automjete Pasat dhe Superb, si dhe Shkoda sedan. mb/

Таг
Back to top button
Close
Close