0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталБизнисБизнис.ПорталБизнис.СлајдерМакедонија.СлајдерОпштество

ФИТР и Рош Македонија со нов хакатон за иновативни решенија во е-здравство

Повик за учество на првиот хакатон: „Е-Здравство”, на кој се бараат иновативни мобилни апликации или веб-сајт за подобро управување со здравствениот систем, превенција, подобро менаџирање на високоризични групи на пациенти и намалување на ризикот од малигни заболувања, објави денеска Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) во соработка со компанијата  Рош Македонија и Министерство за здравство и Управата за електронско здравство како партнери во имплементацијата. Апликации може да се доставуваат до 17 јуни до 14 часот, а хакатонот ќе се одржи онлајн од 25 до 27 јуни.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close