СветСвет.Портал

Финската армија знаела дека Иран ќе нападне бази во Ирак

Финската армија соопшти дека била предупредена дека Иран ќе ги нападне базите со американски војници во Ирак, објави весникот „Илта-Сономат“

Хелсинки, 8 јануари 2020 (МИА) – Финската армија соопшти дека била предупредена дека Иран ќе ги нападне базите со американски војници во Ирак, објави весникот „Илта-Сономат“.

Но, финскиот весник не објави повеќе детали за предупредувањето.
Финските војници во базата Ирбил, која беше мета на нападите биле заштитени во засолниште и не се повредени.

Иран истрела повеќе од 22 балистички проектили врз две воени бази во Ирак, а иранската Револуционерна гарда презеде одговорност, истакнувајќи дека нападите се „одмазда за убиството на командантот на единицата Кудс, Касим Сулејмани.

Пентагон потврди дека ракетите се лансирани од територијата на Иран при што се погодени базите Ал Асад и Ирбил, при што загинаа околу 80 американски војници. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close