Kultura.SlajderКултураКултура.Портал

Филмските работници бараат враќање на буџетот за филмската дејност на стапката пред пандемијата

Друштвото на филмски работници бара годинава Буџетот по пат на ребаланс да биде вратен на стапката пред пандемијата, да се вратат алтернативните извори на финансирање, нешто што е, наведуваат, сосема нормално во европските кинематографии (телевизија, кино, лотарија, акцизи на цигари, алкохол, газирани пијалаци) и да се овозможат даночни олеснувања за вложување во аудио-визуелната дејност, налик на оние во спортот.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close