0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштество

Филипче: Ремдесивир и Фавира да се земаат само во консултација со лекарите

Ниту еден од овие лекови не се докажани  дека помагат специфично за новата болест, порача министерот за здравство Венко Филипче во одговор на новинарско прашање дека на црно преку интернет се продаваат лековите ремдесивир и фавира за лекување на коронавирусот. При денешната посета на Штип посочи дека тоа се  лекови коишто се докажани дека  помагаат во некои други болести и ситуации и додаде дека не можат да се препишат лекови коишто не помагаат за  конкретна дијагноза.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close