0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталОпштество

Филипче: Поставен модуларниот ковид-центар во Кичево со капацитет од најмалку 45 болнички легла

Завршена е изведбата и поставувањето на модуларниот ковид - центар во Кичево. Тој е со површина од 700 метри квадратни и има капацитет од најмалку 45 болнички легла. Ова двојно зголемување на постојниот болнички капацитет е од исклучителна важност граѓаните. Сега можното оптоварување со ковид пациенти нема воопшто да го наруши нормалното обезбедување на здравствени услуги, објави попладнево на својот фејсбук профил министерот за здравство Венко Филипче, кој ја посети модуларната болница во градот.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close