0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталПолитика

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои им беше извршена трансплантација на бубрези се во добра здравствена состојба. На 31 јули беа експлантирани два бубрега од 46 - годишен пациент со констатирана мозочна смрт и беа трансплантирани кај 35 - годишна жена и 60 - годишен маж. По трансплантацијата, пациентите закрепнуваат на Клиниката за урологија, соопшти Министерството за здравство.

Скопје, 4 август 2020 (МИА) – Двајцата пациенти на кои им беше извршена трансплантација на бубрези се во добра здравствена состојба. На 31 јули беа експлантирани два бубрега од 46 – годишен пациент со констатирана мозочна смрт и беа трансплантирани кај 35 – годишна жена и 60 – годишен маж. По трансплантацијата, пациентите закрепнуваат на Клиниката за урологија, соопшти Министерството за здравство.

– По трансплантацијата, пациентите закрепнуваат на Клиниката за урологија. Нивната здравствена состојба е стабилна, под континуиран надзор и грижа од страна на лекарскиот тим. Задоволен сум што во изминатите три години изведовме 55 трансплантации, од кои 10 од починат дарител. Во ек на пандемија од Ковид-19, продолжуваме со реализација на програмата за трансплантација. Кон крајот на мај изведовме прва трансплантација на срце. Со ова, пациентите имаат нова шанса за живот. Овозможуваме квалитетна здравствена заштита за сите граѓани, изјави министерот за здравство Венко Филипче. рп/лв/

Back to top button
Close
Close