0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - SllajderMakedonija.SlajderPolitikë

Filipçe: E ndjekim situatën, javën e ardhshme do të vendosim se a nevojiten masa restriktive shtesë

Sipas paralajmërimeve të cilat i kemi sot në bisedimet me përfaqësuesit e Ambasadës ruse dhe të kompanisë, paralajmërimi është se vaksina ruse Sputnik do të arrijë të dielën me transport special, përmes kompanisë DHL gjithsesi në paketim adekuat, zinxhir të ftohtë, ruatjen e atyre temperaturave. Kjo është vaksinë e cila për dallim të asaj Fajzer ruhet në temperaturë prej – 18 deri në – 20 gradë, për çka infrastruktura jonë është e përgatitur. Pas marrjes do të vendoset në frigoriferët tanë, do të organizohet procesi i vaksinimit në pikat e vaksinimit në Shtëpinë e Shëndetit në Shkup. Këtë sonte e deklaroi ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në Ditarin e Sitelit.

Back to top button
Close
Close