0_МИА Истражува.ПорталДописници МКДКултураКултура.ПорталСторија

Филиграните на штипјанката Елизабета Папарова патуваат низ светот

Филиграните „Уникатите на Република Македонија“ на штипјанката Елизабета Џамбазова-Папарова патуваат низ целиот свет. Познатата македонска филгрантска пеперутка, но и мотиви или предмети пронајдени во македонските археолошки локалитети ги красат домовите не само на штипјани, туку и на нашите иселеници во Европа и светот. На почетокот ги броела, водејќи некоја статистика, но сега како што вели се остава да тече стихијно.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close