0_Sport,PortalFutbollSport.Slajder

FIFA e zhvendos Kampionatin botëror të kupës për në qershor të vitit 2022

FIFA ka ndërmend ta shtyjë mbajtjen e Kampionatit botëror të kupës për në qershor të vitit 2022, transmeton "AS".

Cyrih, 15 prill 2020 (MIA) – FIFA ka ndërmend ta shtyjë mbajtjen e Kampionatit botëror të kupës për në qershor të vitit 2022, transmeton “AS”.

Fillimisht, ndeshja është dashur të mbahej në Kinë nga 17 qershori deri më 4 korrik të vitit 201, por është zhvendosur për shkak të shtyrjes së Kampionatit Evropian për në verë të vitit 2021.

Kampionati Botëror i Kupës do të mbahet në format të ri, numri i pjesëmarrësve do të rritet prej 7 në 24 ekipe dhe do të luhet në çdo katër vite.

Edhe krahas asaj që kampionati i kupës është shtyrë për në vitin 2022, edicioni i ardhshëm i ndeshjeve do të mbahet në vitin 2025, thonë nga edicioni. fb/

Таг
Back to top button
Close
Close