0_Спорт.ПорталКошарка

ФИБА ја разгледува можноста за утврдување на последните учесници на олимпискиот турнир

Светската кошаркарска федерација (ФИБА) во моментов не планира да ги напушти олимписките квалификациски турнири, но разгледува различни опции поради епидемијата со коронавирус.

Минхен, 18 март 2020 (МИА) – Светската кошаркарска федерација (ФИБА) во моментов не планира да ги напушти олимписките квалификациски турнири, но разгледува различни опции поради епидемијата со коронавирус.

Една опција вклучува идентификување на последните четири учесници на Олимпискиот турнир по Светското првенство 2019 година.

Во овој случај, Србија, Чешка, Полска и Литванија ќе одат на Олимпијадата.

Квалификациските турнири се предвидени да се одржат од 23 јуни до 28 јуни 2020 година. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close