0_Спорт.ПорталКошаркаСпорт.Слајдер

ФИБА ја одбра идеалната петорка на второто коло од евроквалификациите

Европската кошаркарска федерација ФИБА – Европа ги одреди петте најдобри играчи во второто коло од квалификациите за Европското првенство 2021 година.

Женева, 26 февруари 2020 (МИА) – Европската кошаркарска федерација ФИБА – Европа ги одреди петте најдобри играчи во второто коло од квалификациите за Европското првенство 2021 година.

Во идеалната петорка на ФИБА се најдоа:

Тадеус Мекфејден (Грузија) 33 поени, 7 асистенции, 53 % реализација – индекс – 31

Џонатан Табу (Белгија) 22 поена, 8 скока, 7 асистенции – индекс – 30

Витали Фридзон (Русија) 23 поени, 7 скока, 4 асистенции – индекс – 29

Еимантас Бендзиус (Литванија) 26 поени, 6/9 за три поени, 4 скока – индекс – 29

Гиорги Шермандини (Грузија) 23 поени, 11 скока, 64 % реализација од поле – индекс – 29. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close