0_Спорт.ПорталОстанато

Фетел: Јас веќе јасно кажав дека сакам да останам во Ферари

Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел потврди дека на прво место би сакал да продолжи да вози за Ферари. Тој веќе почнал разговори со одговорните лица за можното потпишување на нов договор. Тековниот договор на Фетел истекува на крајот на 2020 година.

Маранело, 17 април 2020 (МИА) – Пилотот на Ферари, Себастијан Фетел потврди дека на прво место би сакал да продолжи да вози за Ферари. Тој веќе почнал разговори со одговорните лица за можното потпишување на нов договор. Тековниот договор на Фетел истекува на крајот на 2020 година.

Според некои медиуми, Ферари му нуди на Фетел само едногодишен договор со значително намалување на платата – додека сега Германецот е еден од најплатените тркачи во Формула 1.

– Не мислам дека во овој случај можеме да зборуваме за одредена временска рамка за одлука. Од моја страна, можам да кажам дека ова, се разбира, зависи од тоа кога точно ќе се случи првата трка во сезоната. Што ќе се случи ако сакам да останам во Ферари? Според мене, јас веќе направив сè многу јасно, дури и на презентацијата на новиот автомобил во Австралија, дека сакам да останам во Ферари.

Како што веќе реков, голема е веројатноста дека ќе мора да донесеме одлука пред првата трка, бидејќи во моментов, како што изгледа, нема да има трки барем до јуни или дури јули. Затоа сите чекаме, изјави Фетел. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close