Svet.SlajderСветСвет.Портал

ФБИ отвори истрага против сенаторот, Ричард Бар, претседавач со Комитетот за разузнавање

Републиканскиот сенатор од Северна Каролина, Ричард Бар, (64), претседавач со Комисијата за разузнавање на американскиот Сенат, ќе си поднесе оставка додека ФБИ го испитува за нелегално собирање деловни информации со цел да избегне загуби на берзата за време на кризата со коронавирусот, пренесе Би-Би-Си.

Вашингтон, 15 мај 2020 (МИА) – Републиканскиот сенатор од Северна Каролина, Ричард Бар, (64), претседавач со Комисијата за разузнавање на американскиот Сенат, ќе си поднесе оставка додека ФБИ го испитува за нелегално собирање деловни информации со цел да избегне загуби на берзата за време на кризата со коронавирусот, пренесе Би-Би-Си.

ФБИ го запленило телефонот на сенаторот Бар, кој ги негира тврдењата дека нелегално се здобил со информации и го искористил за да избегне загуби на берзата за време на вонредната состојба.

Сенаторот не се согласи да ги коментира обвиненијата, а според Би-Би-Си, тој и неговата сопруга продале акции вредни 1,7 милиони американски долари во февруари, непосредно пред избувнувањето на кризата со коронавирусот и наметнувањето итни мерки во САД.

Според американскиот закон, на членовите на Конгрес им е забрането да се занимаваат со берзански трансакции за време на нивниот мандат, врз основа на инсајдерски информации недостапни за пошироката јавност. сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close